notifications Siz de benzer bir proje yaptırmak istiyorsanız, kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra Proje Ekle bölümünden proje girişi yapabilir ve dakikalar içerisinde onlarca uzmandan fiyat ve teslim süresi teklifleri alabilirsiniz.
Gömülü Yazılım > ARM, PIC, Arduino

DEVİR ÖLÇER VE AYARLI SAYICI

Proje ID: #2067   |   Bütçe: Belirtilmemiş   |   Süre: Belirtilmemiş   |   Yayın: 2256 gün önce   |   Rapor : Evet
DEVİR ÖLÇER VE AYARLI SAYICI Elektronik, Robotik ve Gömülü yazılım Projeleri için en doğru adres. Projeleriniz için onlarca uzmandan teklifler alın.DEVİR ÖLÇER VE AYARLI SAYICI


1- Sistem 0 ile 2000 devir/dakika arası ölçüm yapacaktır. yapılan devir ölçümü aynı araçlardaki gibi dev/dak olarak Nextion 3,2'' ekran üzerinde anlık olarak sürekli gösterilecektir.

2- ölçüm işlemi için; devri sayılacak cismin her bir tur dönüşünde PNP sensör üzerinden gelen +12v puls ile yapılacaktır.( Artık bir saniye içinde gelen puls ları sayıp 60 saniye ile çarpıptamı dakikadaki devir sayısı hesaplanır orasını pek bilmiyorum işin yazılımsal kısmı )

3- Devrede birde sayıcı olacak ve bu sayıcı ikinci bir pnp sensörden gelen +12v ile sayma işlemi yapacaktır. Yanlız sayıcı devamlı olarak sayma işlemi yapmayacaktır. Sayıcı sayması için; Çalışma Devrinin, ayarlanan bir devir sayısının üstüne çıktığında saymaya başlayacaktır. Çalışma devri ayarlanan devirden düşük olsa dahi Sayıcı sensöründen puls gelmeye devam edecek ama sayıcı saymayacaktır. Ayarlanan devir sayısı 0 olarak girilirse sayıcı devamlı sayacaktır. ( devre içerisine bir röle koyularak bu röle ayarlanan devrin üzerine çıktığında çekecek sayıcı sensöründen gelen ucu röle üzerinden geçirerek sayma işlemi ayarlanabilir.TAbiki benim düşüncem başka düşüncelerde olabilir)

3- Sayıcı  00.01 ile 99,99 arası istenilen değere ayarlanılarak ayarlanan değer ve katları şeklinde sayacaktır.
(örnek olarak bu değeri 01.52 olarak ayarladık diyelim. sensörden gelen birinci +12v da 1.52 sayacak ikincide 3.04 üçüncüde 4.56 şeklinde devam edecektir. Diyelimki sayaç 1.52 ayarı üzerinden 12322 kez saymış olsun çıkan sonuç normalde 18729.44 dür.Ama ana ekranda virgülden sonrası görünmeyecektir.yani ekranda 018.729 yazsa yeterlidir.Ortadaki nokta sabit olacaktır.). sayılacak sayı değeri en fazla 999999 olur.

4- Kısacası Devrede iki adet ayarlanabilen değer olacaktır. Birincisi sayma işleminin başlaması için en az devir sayısı ikinciside sayılacak sayı değeri. açıklamalı resimleri inceleyelim.

5- Olurda sayıcı sensöründen devamlı +12v gelirse sayıcı hızlı bir şekilde saymaya devam etmeyecek sadece bir kez sayacaktır.

6- Sayıcının saydığı son değer ve ayarlara girilen devir ve sayım değeri enerji kesilse dahi silinmeyecektir.

7- ekran düzeni ekteki resime benzer şekilde olacak ve ekrandaki reset tuşu sadece sayılan sayıyı sıfırlayacaktır. ayarlarda girilen değerleri sıfırlamayacaktır.

8- Olabilirse birde devrede 18b20 kullanılarak bir adet sıcaklık ölçümü yapılacak ekranda gösterilecek.( sıcaklık çok önemli değildir, sistemin stabil çalışması daha önemlidir)

9- Kullanılacak malzemeler olarak sisteme uygun pic ve dokunmatik ekranlı nextion 3.2 inç düşünülmektedir.

Bu devrenin pic'e ve 3.2 inç lik nextion ekrana yüklenecek yazılımları ve devre şeması gereklidir. Diğer tekliflerde değerlendirilir.DEVİR ÖLÇER VE AYARLI SAYICI - Elektronik Devre Projeleri

DEVİR ÖLÇER VE AYARLI SAYICI - Elektronik Devre Projeleri

Circle Image
Proje Sahibi : elektro
2185 gün önce
Güven Puanı : 30
3 proje girişi    |    0 işlemli    |    0 ödeme yapılmayan

Proje ile ilgili soru sor

Henüz proje ile ilgili soru sorulmamış