Elektrik ve Elektronik > Devre Tasarım ve Üretimi

Gümüş suyu üretimi için elektroliz devresi

Proje ID: #3147   |   Bütçe: Belirtilmemiş   |   Süre: Belirtilmemiş   |   Yayın: 18 gün önce   |   Rapor : Evet
Gümüş suyu üretimi için elektroliz devresi Elektronik, Robotik ve Gömülü yazılım Projeleri için en doğru adres.
Merhaba arkadaşlar. Doğal bir antibiyotik seçeneği olarak, elektroliz yoluyla "kolloidal gümüş suyu" üretiminden haberdar oldum. Saf su içine konan yüksek saflıkta gümüş çubuklara belirli bir aralıkta gerilim ve akım uygulanarak, gümüş iyonlarının ve partiküllerinin suya belirli bir oranda karışmasıyla elde ediliyor gümüş suyu. Elektroliz, elde edilmek istenen ürün miktarına ve içerik yoğunluğuna (ppm) göre 15-20 dakika ila 10 saat ve üzeri arasında sürebiliyor.

İnternette çeşitli yerli ve yabancı kaynakları inceledikten sonra, elektrolizde 12-60 volt aralığında (çoğu kaynakta yaklaşık 30 volt tavsiye ediliyor) 1-2 ma elektrik uygulamasının elverişli olacağı sonucuna vardım. Kutupların düzenli (yaklaşık olarak 1 dakikada bir) yer değiştirmesi, katotta kararmaların önüne geçilmesi ve her iki elektrodun dengeli kullanımı için gerekli olduğundan temel bir ihtiyaçmış.

Elektrolizin başında saf suyun iletkenliğini artırmak için biraz daha yüksek voltaj ve akım uygulanması, sonra iletkenlik/akım belirli bir düzeye ulaşınca voltajın ve akımın (veya sadece akımın) düşürülmesi icap ediyor. Suyun ısıtılması da suyun elektrik direncinin düşürülmesine yardımcı oluyormuş.

Düşük akım, elektrottan kopup suya karışan gümüş partiküllerinin mümkün olduğunca küçük ve dolayısıyla biyolojik yararlanım açısınan daha elverişli olmasını sağlıyormuş. Bu konuda epeyce tartışma ve görüş farklılıkları var ama benim daha inandırıcı bulduğum kaynaklara veya görüşe göre akımın 2 ma'nın altında, hatta elektrolizin ortalarından itibaren 0.5 ma civarında kalması daha elverişli. Bu şekilde üretilen gümüş suyunun görüntü ve tat olarak normal içme suyundan hemen hemen hiç bir farkı olmuyor.

İnternette yabancı sitelerde model alınabilecek devreleri araştırırken rastladığım en iyi örneklerden biri şu PDF dosyasında mevcut:

https://drive.google.com/file/d/1z1JeNsAi1wG5fyfdepVVbd8Gf2xz2-mc/view?usp=sharing

Bu şahıs suyu ısıtmak ve elektroliz işlemi boyunca sıcak tutmak için, PDF dosyasının sonlarında görülebileceği gibi alttan halojen lambanın sıcaklığını kullanmış. Ama normalde gümüş suyu üretiminde hem suyun düzenli karışmasını hem de opsiyonel olarak ısıtılmasını sağlamak için manyetik karıştırıcı kullanılıyor bildiğiniz gibi. Dolayısıyla bu mekanizmaya bir de ısıtma işlevi de olan bir manyetik karıştırıcının eklenmesi güzel olur. Manyetik karıştırıcıda dönüş hızı ve sıcaklık ayarı olması çok iyi olacaktır.

PDF'de görülen cihaz (tıpatıp aynısı olmasını talep etmiyorum, ama aynı temel işlevlere sahip olması gerekiyor), adaptör hariç, sadece devresi kaça malolur Isıtıcılı (ve/veya ısıtıcısız) bir manyetik karıştırıcıyla birlikte fiyatı en uygun ne olur.

Devre/cihaz çalışırken uygulamakta olduğu gerilim ve akım değerlerini gösteren bir ekranı olursa ve olmazsa fiyatı ne olur.

Dosyada gösterilen cihaz 12 volt girişli ama 9 volt girişli olursa ve duruma göre hem 9 volt'luk bir (veya 2-3) pil hem de 9 voltluk bir adaptörle çalışma imkanı olursa güzel olur. Bu fiyatı nasıl etkiler?

Kutup değiştirme işlevi için 555 çipinin bir dpdt rölesiyle birlikte kullanımı gerekebileceğini (seçeneklerden biri olarak) okumuştum bazı kaynaklardan. Bu rölenin çıkaracağı düzenli açma-kapanma sesi ne kadar duyulur, rahatsız edici olur mu bilmiyorum. Ses durumu ve uzun ömürlülük faktörleri önemli tabi bu bağlamda.

İyi açıklayamamış veya yanlış açıklamış olabileceğim şeyler olabilir. Bunun için elimden geldiğince ek açıklamalar sunmaya gayret edeceğim. Cihazın işini iyi yapmasına ve fiyatının da elverişli olmasına bağlı olarak en az 5 arkadaşım benden haber bekliyor aynısından sipariş etmek üzere.Gümüş suyu üretimi için elektroliz devresi

Gümüş suyu üretimi için elektroliz devresi

Circle Image
Proje Sahibi : emviem
15 gün önce
Güven Puanı : 60
3 proje girişi    |    1 işlemli    |    0 ödeme yapılmayan

Proje ile ilgili soru sor

1534
Eltas: Merhaba, tesbitleriniz çok güzel yanlız şunu ilave edeyim eğer sabit akım kulanırsak su soğuk olsada veya sicak suyla doldursanız önce kabı yavaş yavaş soğusada aynı miktarda gümüş partikülleri çözünecektir hemen hemen.. eğer arzu ederseniz manyetik karıştırıcılı olarak yaparız.. 5 adet gibi yaparsak birazdaha ekonomik olur çünkü yoğun emek paylaştırılmış olur.. Teşekkür ederim.

1534
Cevap:
Bayram Hocam merhaba (adınızı yanlış hatırlamıyorumdur umarım). Daha önce Beck projesi için çalışmıştık. Alan arkadaştan uzun süre yorum gelmedi ama sonra çok büyük bir etki görmese de nispeten olumlu bir etkisi olduğunu tahmin ettiğini söyledi.

Yeni projede, PDF dosyasındaki cihazın öncelikle aynısı için fiyat rica ediyorum. Aynısı derken, yani 60 volt / 1 ma üretecek ve elektrotlara giden akım 1 dakikada bir kutup değiştirecek.

Manyetik karıştırıcı/ısıtıcı, gösterge veya PDF dosyasındaki cihaza ekstra herhangi ayar/özellik eklemeden önce aynı cihazın en düşük kaça malolacağını öğrenip arkadaşlara danışmam gerekiyor. (1 tane ve örneğin 5 tane fiyatı). Kutu da düşünmeyelim öncelikle, sadece devrenin kendisi.


1534
Eltas: Kit olarak istiyorsunuz sanırım.. gümüş elektrotları sizmi teğmin edeceksiniz..

1534
Cevap: Evet, gümüş elektrotları kendim temin edeceğim ("saf gümüş çubuk" adlı web sitesinden)

1534
Eltas: Evet daha önce sizinle çalıştık.. röle kullanmadan yaparızki pille çalışınca güç harcamaz pek.. akım ayarlı olur .. eski hattınız açıkmı.

1534
Cevap:
Telefon hattım aynı ama bu akşam müsait değilim, yarın gün içinde müsait olurum görüşme için.

Belirttiğim gibi, öncelikle dosyadaki devrenin aynısı için fiyat almaya çalışıyorum. Elverişli olabileceğini söylediğim ek/farklı özellikler veya ayarlar için de ayrıca fiyatlandırma rica edeceğim.