notifications Siz de benzer bir proje yaptırmak istiyorsanız, kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra Proje Ekle bölümünden proje girişi yapabilir ve dakikalar içerisinde onlarca uzmandan fiyat ve teslim süresi teklifleri alabilirsiniz.
Elektrik ve Elektronik > Devre Tasarım ve Üretimi

Güneş takip sistemi

Proje ID: #1948   |   Bütçe: Belirtilmemiş   |   Süre: Belirtilmemiş   |   Yayın: 1701 gün önce   |   Rapor : Evet
Güneş takip sistemi Elektronik, Robotik ve Gömülü yazılım Projeleri için en doğru adres. Projeleriniz için onlarca uzmandan teklifler alın.Merhaba asagidaki tanima uyan bir gunes paneli yaptirmak istiyorum. 
Bir güneş panelinin çıkış gücü, panele düşen ışığın miktarına bağlıdır. Güneş panelleri hareket ettirerek ve güneşe yönelmelerini sağlayarak elektrik üretimleri maksimuma getirilebilir. Panelleri gelen güneş ışığına dik olarak yönelten elemanlara izleyici denir. Tek bir eksende örneğin doğu-batı ekseninde modülleri hareket ettirmekte kullanılan izleyicilerin, soğuk rüzgârlı iklimlerde izleyicinin çalışması için yeterli ısıl enerji elde edilmesi gibi problemler oluşturmaktaydı. Daha sonraki uygulamalarda modülleri hareket ettirmek için elektrik şebekesine bağlı lineer aktuatörler olabilir. İki aktuatörden biri modülleri doğudan batıya, diğeri ise kuzeyden güneye hareket ettirmekte kullanılır. Her iki aktuatör, izleyiciyi güneşe dik konumda sabit tutan bir çift LDR katıyla kontrol edilebilmektedir. Sekil 4.39’de temel bir güneş izleyici sistem gösterimi verilmektedir.
 
Tasarlanan Güneş Takip Sisteminin Yapısı
          Projenin tasarım aşaması 2 ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar;
Mekanik düzeneğin oluşturulması: Hareketi sağlayan  dc motor, LDR, sürücü devrelerinin bulunduğu ana kontrol kartı, dişliler, rulmanlar ve aktarma elemanları sistemin mekanik tasarımını kapsamaktadır.
Kontrol sistemi: Bu bölümde mekanik sistemin temel hareketinin kontrolü amaçlanmıştır. Bu hareketler kuzey-güney hareketleridir. LDR ve bu LDR’ ler üzerine düşen ışık miktarı bilgilerinin değerlendirilmesi incelenmiştirGüneş takip sistemi - Elektronik Devre Projeleri

Güneş takip sistemi - Elektronik Devre Projeleri

flash_auto acil
Circle Image
Proje Sahibi : fatser23
1604 gün önce
Güven Puanı : 0
2 proje girişi    |    0 işlemli    |    1 ödeme yapılmayan

Proje ile ilgili soru sor

Henüz proje ile ilgili soru sorulmamış