Engel algılayan ve engeli vuran robot


Standat Proje Acil Acil Üst Sırada
Robotik ve Mekatronik > Hobi Robot Tasarım ve Üretimi
Paylaş
Yayın Tarihi
: 26.04.2017
Bitiş Tarihi
: 11.05.2017
Bütçe
: Belirtilmemiş
Proje No
: #1568
Teslim
: Belirtilmemiş
Rapor?
: Evet
Proje Ekleri : b46f09f1fa.jpg |

Proje Detayı

İşveren için özel olarak girilmiş ve acil teklif vermeniz gerekmektedir!

Robot çalıştırıldıktan sonra düz gidecek. Önüne bir engel çıktığı zaman engeli algılayacak, duracak ve engele boncuk tabancası ya da sizin kuracağınız mekanizma ile pinpon topu v.s tarzı şeylerle ateş edecek. daha sonra sağa ya da sola dönüp (engeli aşacak şekilde) yoluna devam edecek taki tekrar bir engel çıkana kadar.

Önemli hususlar;

1. Engel büyüklüğü bir kavanoz boyutları olarak düşünülebilir. Engelin tam olarak algılanması için önde minimum 3 adet IR sensör kullanılmalıdır. biri tam düz diğer ikisi iki kenardan 15 derece açıklıkla dışa bakacak şekilde konulursa ideal olacaktır diye tahmin ediyorum. Proje ekinde hızlıca örnek bir paint resimi çizdim. Örneğin sağ IR cisim gördü ortadaki görmediyse ortadaki tam görene kadar sağa dön hedefi vur ve engeli aşıp geç git gibi. Çok basit bir algoritma.

2. Silah seri atar olmalı ve sarjör yada mermi yuvası boşalınca rahatlıkla doldurula bilmeli. Piyasadaki boncuk tabancalarında boncuğu yuvaya sürüp ateş edebilmek için her atıştan önce silah üzerindeki sert yaylı kısmı çekmek gerekiyor. Bu nedenle bu tabancalar iş görmez. Tabi güçlü bir servo ile otomatik olarak o başı çektiririm diyorsanız o başka. İşin özü robot çıktı yola, hiç şarjör doldurmadan en az 5 tane engele ateş edebilmeli.

3. Süre kısıtlı. Salı kargoya verilmeli. Eğer uygun silah bulursanız kolay bir proje. 

Etiketler

Soru ve Cevap (0)

Henüz hiç soru sorulmamış...


Verilen Teklifler (3)

taucahz (11)
27.04.2017
VoltAmper (2)
27.04.2017
efes94 (5)
27.04.2017
KAPALI Teklif Verilemez!

Proje Sahibi

ElektronikProjem (1)
13%
Şu an Çevirimdışı
Son işlem 11 saat önce
3 proje girişi
1 işlemli proje
1 iptal edilen
1 süre dolan