notifications Siz de benzer bir proje yaptırmak istiyorsanız, kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra Proje Ekle bölümünden proje girişi yapabilir ve dakikalar içerisinde onlarca uzmandan fiyat ve teslim süresi teklifleri alabilirsiniz.
Diğer Projeler > Diğer İşlemler

Prototip bir drone projesi

Proje ID: #2166   |   Bütçe: Belirtilmemiş   |   Süre: Belirtilmemiş   |   Yayın: 2238 gün önce   |   Rapor : Evet
Prototip bir drone projesi Elektronik, Robotik ve Gömülü yazılım Projeleri için en doğru adres. Projeleriniz için onlarca uzmandan teklifler alın.Amaç: Orta vadede geliştirmek istediğim drone projeleri için temel olacak bir drone prototipi yapmak.
Açıklama: Drone 3-4 kğ yük taşıyabilecek kapasitede olacak.
Uçuş kartı standart (Gyro/ivme/ baramotre/GPS... ) bir  kart olabilir ancak dronun tepesinde 5li mesafe sensörü olacak. Drone/Uçuş kartı yazılımı sensör verilerine  göre komut gelse dahi engele doğru gitmeyecek. Uçuş kartı yazılımı müdahale edilebilir olması önemli. Örneğin 5li mesafe sensörleri için müdahale edilecek. Kartın yazılım dili Phyton, Java olabilir.
Drone' altında bir robot kol olacak. Kolun sadece tut - bırak yeteneği olması yeterli. Yani drone tutulabilir bir eşyayı alır, taşır, bırakır gibi.
Drone 2.4 gh 'lik bir kumanda ile kumanda edilebilir. Kumanda'da ileri-geri-aşağı-yukarı butonlarının yanısıra kolu tut-bırak şeklinde kontrol eden bir buton daha olacak.
Drone 'da Görev bilgisayarı olacak.Görev bilgisayarı 3/4G ile internete bağlı olacak. Görev bilgisayarı Rasperry/Intel vb. bir bilgisayar olabilir. Görev bilgisayarı Uçuş Kartı ile iş birliği içerisinde çalışacak. Ancak pili vs. ayrı olmalı. Uçuş kartından bağımsız çalışacak. Görev bilgisayarı karttan bilgileri ( gps gibi ) almanın yanısıra karta uçuş talimatları gönderecek.
Görev bilgisayarına bağlı bir kamera olacak. Kamera görüntüleri webe aktarılacak. Bir kontrol ekranı (web sitesi ) üzerinden kamera görüntüleri izlenecek. Ayrıca ekranda üzerinden drone'a uçuş talimatları gönderilebilecek. 
Geliştirme sürecinde dronun kapasitesinin artırılması, uçuş kartına sensör eklenebilmesi/yazılımının geliştirilmesi, görev bilgisayarına ek görevler / sensörler takılması yöntemlerinin net olması .
Kabaca proje bu şekilde. Aşağıya notlarımı ekledim.
Not 0 : Yukarıdaki konular temel beklentilerim ama süreç içerisinde nihai hedeften kopmamak üzere her madde tartışılabilir.
Not 1 : Görev bilgisayarı, Uçuş kartı yazılım dili Java/Phyton/C# olması tercih edilir. Alternatifler birlikte değerlendirilebilir.
Not 2: Nihai prototip ürün oluşturulana kadar hedefimiz ürünü ortaya çıkarmak. İletişim güvenliği, görüntü kalitesi, pil ömrü, robot kolun yetenekleri, yönetim ekranının kalitesi... gibi konular önemli ama çok problem olacak noktalar değil.
Not 3: Projenin başarı kriterleri :
1-Dronun stabil uçması, kumandadan rahat kontrol edilmesi, robot kol ile bir ürün alıp bir süre taşıması.
2-Görev bilgisayarının verileri internete aktarması. Web sayfası üzerinden video görüntülerinin beslenmesi. Dronun kontrolünü web sayfası üzerinden kontrol etmek.
3-Projede ortak bir alanda dokümantasyon yapılması, kontrol kartı, Görev bilgisayarı, Web sayfası kodlarının standart, comment'li kodları olması. Profosyonel süreç yönetimi.
Not 4: Bu projedeki hedefim ; işi birisi yapsın ilişkiyi keselimden ziyade orta - uzun vadede bu ürünü temel alan alternatif - seri ürünlere doğru gitmek . Yani bu işi yapacağımız kişiyle birlikte ( ekip gibi ) devam etmek isterim.
Not 5: Süreç içerisinde malzeme temini, 3-4g SIM alınması, IIS için server gibi konular birlikte konuşulacak noktalar.Prototip bir drone projesi - Elektronik Devre Projeleri

Prototip bir drone projesi - Elektronik Devre Projeleri

Circle Image
Proje Sahibi : akkayaa
2237 gün önce
Güven Puanı : 50
1 proje girişi    |    0 işlemli    |    0 ödeme yapılmayan

Proje ile ilgili soru sor

Henüz proje ile ilgili soru sorulmamış