yunustaspinar

yunustaspinar

Diğer   |   İstanbul
2 adet işlemde 3.5 Puan
Üyelik Tarihi : 27.05.2017   |   Son Giriş : 14 gün önce

23 YIL ASKERİ TERSANEDE MUHABERE SİSTEMLERİ BÖLÜMÜNDE ÇALIŞTIM. KISIM ŞEFİ OLARAK EMEKLİ OLDUM. ÇALIŞTIĞIM SÜRE İÇERİSİNDE BİRÇOK ÖDÜLLÜ VE HALEN ASKERİ GEMİLERE MONTELİ FAAL DURUMDA OLAN PROJELERİM OLDU. ÖZELLİKLE TELSİZ, MODEM, MESAJ TERMİNAL ÜNİTLERİ VE BUNLARA AİT BAĞLANTI PANELLERİ KONULARINDA UZMANLAŞTIM. 10 SENE ÖZEL BİR ŞİRKETTE ÇOĞUNLUKLA ASKERİ GEMİLERE OLMAK ÜZERE ÇEŞİTLİ PROJELER ÜRETTİM. 


Profil Özeti


Toplam gerçekleştirilen 2 proje üzerinden yapılan değerlendirme özeti aşağıda belirtilmiştir.
2 Olumlu Yorum     |     0 Nötr Yorum     |     0 Olumsuz Yorum

İşçilik Kalitesi
4.5 Puan
Teslim Süresi
3 Puan
İletişim
3 Puan


Aldığı Yorumlar


cem_ustun

Proje : Tek faz triyak sürücü devresi 26.05.2018

4 Puan Puan
1 Puan Puan
1 Puan Puan
cem_ustun: Uzman projeyi zamanında teslim edemediği için iptal edilmiştir!
serdar1

Proje : mini led fener devresi 06.10.2017

5 Puan Puan
5 Puan Puan
5 Puan Puan
serdar1: Teşekkürler
ÖNEMLİ UYARI : Bu bölüm üyenin kendisi tarafından doldurulmuş olup, girilen bilgilerin doğruluğu sadece ilgili üyemizi bağlamaktadır.

Yetenekleri


puan
RF Sistemler

10 Yıldan fazla

puan
Mikroişlemciler

10 Yıldan fazla

puan
Analog Devre

10 Yıldan fazla

puan
Dijital Devre

10 Yıldan fazla

puan
PCB Tasarim Ve Baski

10 Yıldan fazla

puan
ISIS ve ARES

10 Yıldan fazla

puan
C Programlama

3-5 Yıl arası

puan
Bağlantı Panelleri

10 Yıldan fazla

puan
Muhabere Sistemleri

10 Yıldan fazla


Eğitim Bilgileri


Uzmanımız eğitimiyle ilgili herhangi bir giriş yapmamıştır!

İş Tecrübeleri


Uzmanımız geçmiş iş deneyimiyle ilgili herhangi bir giriş yapmamıştır!

Sertifikaları


Uzmanımızın sahip olduğu herhangi bir sertifika bulunmamaktadır.

1. ASTSUBAY BÜFESİ ÇAĞIRMA VE HABERLEŞME ÜNİTESİ

Gemide mevcut ASTSUBAY büfesinde görevli elemanı çağırma amacı ile kullanılır. İlgilialtı adet istasyon ile irtibatlı olarak çalışır. İstasyonlardan birinden ikaz geldiğinde, astsubaybüfesinde görevli personel çağrı yapılan istasyona ait düğmeye basarak sıfırlar. Böylece çağrınınalındığı belirlenmiş olur.


2. GPS SİNYAL AYIRICI

Aktif GPS anten ön yükseltecine Bias Tee elemanı aracılığı ile Switc Mode güçkaynağında üretilen 5V DC. gerilim uygulanır. DC. gerilim bileşenleri süzülerek elde edilenrf gps sinyalleri, Bias Tee elemanı çıkışından alınarak lullanılır.


3. BUZ ODASI ALARM SİSTEMİ

Buz Odası Alarm Sistemi buz odalarının herhangi birinde içeride kilitli kalan personelolduğunu ikaz etmek amacı ile kullanılır. Buz Odası Alarm Sistemi herhangi bir buz odasıiçerisinde bir personel kilitli kaldığında makine kontrol odasındaki makine kontrol masası üzerindebulunan kontrol paneli üzerindeki görsel ikaz ışıkları ile; Gemi aşçı hanesindeki sesli ikaz ilebelirlenir.


4. 21 MC 16 KANAL

Gemide on altı ayrı mahalde bulunur. On altı adet istasyondan ikili ya da daha çok bağımsız guruplar halinde karşılıklı ya da ayrı ayrı gruplar halinde konferans şeklinde konuşabilme amacı ile kullanılır. Her bir istasyon kendisine bağlantılı durumda olmayan diğer istasyonlardan birine, ya da “ALL” butonuna basarak diğer istasyonlara bağlantı isteği gönderebilir. Bağlantı kabul edildiği durumda bağlantı sağlandığı ilgili dairesel LED. göstergeler ile gözlemlenir. Bağlantının sağlanmasına müteakip el ünitesi yada sabit PTT. butonu aracılığı ile bas-konuş, bırak-dinle prensibine göre karşılıklı görüşme mümkündür.Bağlantının sonlandırılabilmesi için, bağlı durumdaki istasyonlardan biri üzerindeki, bağlı durumdaki istasyonlardan birine ait butona basıldığında, bu işlemi yapan istasyona ait tüm bağlantılar kesilerek bütün dairesel LED. göstergeler sönük duruma geçer ve bu istasyonun tüm bağlantıları sonlanır. Bu işlemi yapan istasyonun devre dışı kaldığı bağlı olduğu diğer istasyonlardan da gözlemlenir.Her bir istasyonda konuşma olmadığı sürece istenmeyen gürültüleri önlemek üzere gürültü bastırma devresi ile ses çıkış devresinde aşırı yükleme nedeni ile oluşacak ses bozulmalarını önlemek üzere kazanç kontrol devresi mevcuttur. İstasyonlar RS 485 protokolünde INTERCONNECTION RACK UNIT Kontrol Kartı üzerinden birbirleri ile haberleşir. INTERCONNECTION RACK UNIT Kontrol Kartı ayrıca on altı adet kanal kartı bağlantı kontrolünü sağlar. on altı adet kanal kartı ise ilgili istasyonların ses taşıyıcı hatlarının bağlantılarını gerçekleştirir.


5. DALGIÇ İKAZ SİSTEMİ

Dalgıç İkaz Sistemi Dalış İstasyonunda olası bir tehlike durumunu bildirmek amacı ilekullanılır. Dalgıç İkaz Sistemi olası bir tehlike durumunda dalış ikaz butonuna basılarak alarmverildiğinde, köprü üstünde ve makine kontrol’da bulunan kontrol panelleri üzerindeki görsel ikazışıkları ve sesli ikaz ile belirlenir.


6. DENİZE ADAM DÜŞTÜ ALARM SİSTEMİ

Denize Adam Düştü Alarm Sistemi, denize adam düşmesi durumunda sancak ve iskelegüverte, kıç üstü, baş üstü mevkilerinde durumunu bildirmek etmek amacı ile alarm butonlarıkullanılır. Alarm butonlarına basılması durumunda, köprü üstü kontrol panel üzerinde sesli ve işıklı,makine kontroldeki kontrol panel üzerinde yanıp sönen güçlü ışıkı ikaz ile olayın hangi mahaldemeydana geldiği gözlemlenir. Aynı zamanda sancak ve iskele güverte, kıç üstü, baş üstümahallerinde güçlü ses üreten ikazlar devreye girer.


7. DOOR RELEASE SYSTEM’de

konumları gözlemlenir, gerektiğinde köprü üstü kontrol panel üzerinden kapatılmaları sağlanır. Yangınalarmı bağlantısı mevcut olan sistem, olası bir yangın durumunda kapıların kapatılması otomatik olaraksağlanmıştır. Bu sayede yangına müdahalede etkinlik sağlanacaktır. Kapılar iki grup olarak ayrılmıştır.Birinci grupta on iki adet kapı, ikinci grupta ise beş adet kapı kontrol edilir. Her iki grubun kontrolüköprü üstündeki kontrol masasına monteli, merkezi ana cihaz üzerindeki on-off anahtarlar aracılığı ileyapılır. Tüm kapılar aynı zamanda yerel olarak açılıp kapatılabilir.


8. ENTEGRE DAHİLİ HABERLEŞME SİSTEMİ

Gemide dört ayrı mahalde bulunur. Dört adet istasyondan ikili ya da daha çok bağımsız guruplar halinde karşılıklı ya da ayrı ayrı gruplar halinde konferans şeklinde konuşabilme amacı ile kullanılır. Her bir istasyon kendisine bağlantılı durumda olmayan diğer istasyonlardan birine, ya da “ALL” butonuna basarak diğer istasyonlara bağlantı isteği gönderebilir. Bağlantı kabul edildiği durumda bağlantı sağlandığı ilgili dairesel LED. göstergeler ile gözlemlenir. Bağlantının sağlanmasına müteakip el ünitesi yada sabit PTT. butonu aracılığı ile bas-konuş, bırak-dinle prensibine göre karşılıklı görüşme mümkündür.Bağlantının sonlandırılabilmesi için, bağlı durumdaki istasyonlardan biri üzerindeki, bağlı durumdaki istasyonlardan birine ait butona basıldığında, bu işlemi yapan istasyona ait tüm bağlantılar kesilerek bütün dairesel LED. göstergeler sönük duruma geçer ve bu istasyonun tüm bağlantıları sonlanır. Bu işlemi yapan istasyonun devre dışı kaldığı bağlı olduğu diğer istasyonlardan da gözlemlenir.Her bir istasyonda konuşma olmadığı sürece istenmeyen gürültüleri önlemek üzere gürültü bastırma devresi ile ses çıkış devresinde aşırı yükleme nedeni ile oluşacak ses bozulmalarını önlemek üzere kazanç kontrol devresi mevcuttur. İstasyonlar RS 485 protokolünde Interconnection Unit Kontrol Kartı üzerinden birbirleri ile haberleşir. Interconnection Unit Kontrol Kartı ayrıca dört adet kanal kartı bağlantı kontrolünü sağlar. dört adet kanal kartı ise ilgili istasyonların ses taşıyıcı hatlarının bağlantılarını gerçekleştirir.


9. INTEGRATED COMMUNICATION SYSTEM

They are placed in ten “10 CHANNEL USER STATION ( EDEL-US-IC-10 )” separate places on the vessel. It is used for the purpose that ten units of stations will be able to talk in groups as couples or much larger groups, mutually with each of others or in conference call as independent groups. After accomplishing of the connection, it is possible to make mutual communication by means of a hand unit or a stationary PTT button, as per the pres for talk –release for listen principle. In order to disconnect, it will be sufficient to touch either of two parties on the relevant button.For the connection to be terminated, on one of the connected stations, pressed the button for one of the connected stations, all circular LED cut all links of this process is that station. Indicators switches to dim situation and all the connections of this station ends. This process is bound by the broadcasting station is deactivated, observed from other stations.As long as there exist no talk with any stations, in order to prevent the undesired noises (disturbances) there is a squelch circuit and in order to avoid the over loading there is a gain control circuit. Stations are communicated with each other and with the Interconnection Unit via RS 485 protocol. In Interconnection Unit, the voice /audio carrying lines of the stations are combined according to the connection made.If it desired to radio communications with external devices, or if desired to the announcement from the announcement system; All available internal connections will be finalized. Simultaneously with only one external radio communications, or a public address system announcement will be made from. When the connection is made through internal communications purposes internal communications, external communications or announcement system will terminate existing connections.


10. 10 PORT NMEA DISTRIBUTOR

İki ayrı kaynaktan gelen NMEA formatındaki bilgileri otomatik olarak 10 ayrı kaynağa izoleli aktarrım sistemidir.


11. HELİKOPTER HAREKAT İKAZ SİSTEMİ

Helikopter Harekat İkaz Sistemi Helikopter Platformu Kontrol İstasyonunda olası bir tehlikedurumunu bildirmek etmek amacı ile kullanılır. Helikopter Harekat İkaz Sistemi olası bir tehlikedurumunda helikopter harekat ikaz butonuna basılarak alarm verildiğinde, köprü üstünde ve makinekontrol’da bulunan kontrol panelleri üzerindeki alarm anında yanıp sönen görsel ikaz ışıkları vesesli ikaz ile belirlenir.


12. KILIÇ-1 SINIFI HÜCUMBOTLAR ELEKTRONİK TRANSFER PANELİ

Kılıç Sınıfı H/B’larda mevcut Entegre Muhabere Sisteminin çalışmasını ve telsiz ve kriptocihazları gibi alt birimlerinin birbirleri ile olan iletişimini sağlayan ve kontrol eden Cluster ControlÜnitler ya da Visual Display Ünit’de bir arıza oluşması durumunda, anılan gemilerin LinkÇalışması, On-Line Muhabere ve Şifreli Muhabere yapamamasından dolayı muhabere zafiyetioluşmakta idi.Bu sakıncalı durumu ortadan kaldırmak ve Kılıç Sınıfı H/B’larda mevcut Entegre MuhabereSistemi kontrol ünitlerinde ( Cluster Control Unit, Visual Display Unit ) arıza meydana gelmesidurumunda, Link Muhaberesi, Broadcast yayınların takibi ve emniyetli ses /data muhaberesinekesintisiz devam edilebilmesi için esnek yapıda bir bağlantı arabiriminin dizaynı, imali ve sistemeentegrasyonu için gerekli bağlantıların yapılması, Donanma Komutanlığının 29 Kasım 2002 gün veBÇ: 6048-1568-02/ELN.SLH.SİS.ŞB. sayılı tadilat teklif yazısına, Deniz KuvvetleriKomutanlığı’nın 17 Şubat 2003 gün ve TEK : 6047-43-03/TEK.D.GO.(265965) sayılı yazısı gereğiprojenin İstanbul Tersanesi Komutanlığı tarafından gerçekleştirilme emri verilmiştir.Bu kapsamda İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda bu proje gerçekleştirilmiştir.


13. KRİPTO KAMARASI İZİNSİZ GİRİŞ İKAZ SİSTEMİ

İlgili altı istasyon ile irtibatlı olarak çalışır ( Kripto Odası, Telsiz Odası, Telsiz EkipmanOdası, Hafif Silah Ambarı, Hafif Silah Cephaneliği, Top Cephaneliği ). İstasyonlardan birindenikaz geldiğinde, ikaz gelen istasyon alarm üreticisi ve kontrol cihazı üzerinde ilgili istasyona aitsesli ve ışıklı ikaz üretilir. Alarm sistemleri üç sebepten dolayı ikaz üretir. Bu sebepler: 1- Alarmsistemine peşi sıra üç kez yanlış şifre girilmesi, 2- İlgili kapının doğru şifre girilmeden fiziksel güçkullanılarak açılması, 3- Eğer var ise İlgili firar kaportasının doğru şifre girilmeden fiziksel güçkullanılarak açılması. Alarm sistemleri eğer bir firar kaportası ile iştirakli çalışıyor ise, ilgili kapıaçık durumda iken firar kaportası açılmalıdır. Aksi takdirde sistem alarm üretir.Her hangi bir sebepten dolayı alarm üretildiğinde takip edilmesi gereken yol: 1- Doğru şifregirilerek alarm sistemi normal pozisyona getirilmeli, 2- Kontrol üniteleri sıfırlanmalıdır.“Kullanılan elektrikli kilit özelliğine göre” doğru şifre girilmesine müteakip üç saniyezarfında kapı açılmalıdır. Aksi takdirde kapı otomatik olarak yeniden kilitlenir.


14. YILVERSİS GPS SİNYAL SAĞLAYICI

GPS cihazından gelen RS422 formatındaki bilgiler, RS232 formatına çevrilerek D-Sub-9pinli dişi konektör ile EDEL–YLVS-01 YILVERSİS GPS SİNYAL SAĞLAYICI’dan çıkararve YILVERSİS sistemine girişi sağlanır. Cihazın kontrolü dairesel LED aydınlatmalı on-offanahtarlar aracılığı ile yapılır.